Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Słownik pojęć - jak to jest w badmintonowym slangu

21.04.2024 Badmin.pl Centrum wiedzy

W tym artykule na naszym blogu znajdziesz listę zwrotów i terminów używanych w badmintonie. Wszystko co wiąże się z rakietami do badmintona, lotkami, butami czy zasadami gry w badmintona jest tu częściowo wyjaśnione. Jeśli masz jakieś uwagi, albo któreś z informacji wymagają odświeżenia czy korekty to nie wahaj skontaktować się z nami na kontakt@badmin.pl

Rakiety do badmintona

Jak każdy profesjonalny sprzęt, tak i rakiety do badmintona posiadają swoje unikalne właściwości, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze. Rakiety dzielimy ze względu na:

  • wagę - najczęściej mieści się w przedziale 75-90 gramów, nierzadko określa się ją w jednostkach U, gdzie:
  • Jednostka UWaga
    2U90 gramów i więcej
    3U85-89,9 g
    4U80-84,9 g
    5U75-79,9 g
    F70-74,9 g
  • wyważenie - zgodnie z punktem balansu wszystkie rakiety są wyważone na rączkę, ale przyjęło się, że te, w których wykracza poza 290 mm są ważone na główkę;
  • sztywność - to od niej zależy wygoda, ale i poziom rakiety, im bardziej sztywna tym bardziej profesjonalna;
  • materiał - większość profesjonalnych rakiet to modele grafitowe, tańsze, np. takie z gotowych zestawów to najczęściej modele aluminiowe.

Siła naciągu

Siła, z jaką naciąga się rakiety do badmintona waha się między 9 a 15 kg. Najczęściej wybierane są wartości ok. 12 kg. Im mocniej naciągamy struny tym większa szansa, że szybciej je zużyjemy. Jest to również możliwość uzyskania pożądanego przez wielu czystego dźwięku odbicia. Dla zwiększenia trwałości naciągu i zniwelowania przesuwania się strun warto poprosić o namalowanie logo w serwisie.

Manewrowalność rakiet

Ze względu na swoje wyważenie mamy rakiety, które pozwalają na szybsze lub wolniejsze swingi, zamachy. Im więcej masy skupione w rączce tym nasza rama będzie szybciej ciąć powietrze, dzięki czemu uzyskamy znacznie większą energię kinetyczną, którą możemy przekazać lotce, żeby nadać jej maksymalnego pędu. Lotki przyspieszają do niebagatelnych prędkości. Najmocniejsze uderzenie to lotka pędząca z szybkością 565 km/h.

Drgania w rakiecie

Pomimo niskiej masy lotki, w czasie gry możemy odczuwać wibracje. Jest to szczególnie powszechne w przypadku sztywnych ram z mocno założonym naciągiem. Drgania rakiety mogą prowadzić do zmęczenia mięśni oraz kontuzji. Warto przygotować się do ich absorpcji, najlepiej odpowiednim treningiem.

Lotki do badmintona

Wybierając lotki do badmintona napotykamy informację o ich szybkości. Jest to odrobinę mylące, bo w rzeczywistości odnosi się do odległości, na jaką poleci lotka. Im szybsza lotka tym dalej upadnie, jest to ok. 25 cm dla kolejnej wartości (przy zachowaniu odpowiedniej siły uderzenia). Lotki mogą być wykonane z plastiku (najczęściej nylonu) lub naturalne, z kaczych lub gęsich piór. Te drugie uważane przez purystów za jedyne słuszne. To nimi rozgrywane są największe zawody badmintonowe.

Buty do badmintona

O ile w badmintona zagrać można praktycznie wszędzie to profesjonalne korty wykonane są ze specjalnej, amortyzowanej wykładziny. Na niej gramy w specjalnych butach o podeszwie non-marking. Ze względu na charakterystykę sportu w badmintonie sprawdzają się buty o mocnej amortyzacji. Popularne są modele siatkarskie, choć większość wiodących producentów przygotowuje specjalne serie butów do badmintona.

Zasady gry w badmintona

Ile trwa mecz w badmintona? Do czasu, aż jedna z drużyn lub zawodników zbierze odpowiednią ilość punktów i setów. W badmintona gramy do dwóch wygranych setów, poszczególne z nich do 21 punktów (i przewagi dwóch), wyjątkiem jest stan 29-29, kiedy gramy o zdobycie 30. Zasady badmintona wyjaśniają sposób serwowania, co robimy naprzemiennie, w zależności od tego czy mamy parzystą czy nieparzystą ilość punktów.

Zwroty znane z badmintona

As - punkt zdobyty bezpośrenio z serwisu - bardzo trudny do zdobycia

Backcourt - koniec kortu

Noszenie - nieprawidłowe zagranie, które zaczyna się od zbyt długiego kontaktu lotki z rakietą

Flick - zagranie nadgarstkiem, które generuje więcej mocy i ma zaskoczyć przeciwnika

Praca nóg, footwork - sprawność pozwalająca na szybkie znalezienie się w tej części kortu, z którego zagramy lotkę

Fault - błąd, skutkuje stratą punktu

Let - pomniejsze przekroczenie zasad badmintona, skutkuje powtórzeniem wymiany

Drop - krótkie zagranie za siatkę

Net fault - dotknięcie siatki w czasie wymiany

Rally - wymiana, czyli ciąg zagrań rozpoczęty serwisem a zakończony punktem

Smash - najbardziej agresywne zagranie, jest to uderzenie lotki po dużym kątem, często wykonywane w wyskoku, ma na celu natychmiastowe zdobycie punktu

Pozostałe wpisy